• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
DR. ONUR FISTIKOĞLU

 KAN , İDRAR VE DİĞER TAHLİLLERİN ANLAMLARINI VE NE  İÇİN İSTENEBİLECEĞİNİ , SÜREKLİ GÜNCEL  TUTULAN TAHLİL ANALİZİ BÖLÜMÜNDEN OKUYABİLİRSİNİZ.

Üyelik Girişi
Hava Durumu
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.137931.2627
Euro33.745033.8802

ŞEKER HASTALIĞINDA Hba1c TAHLİLİNİN ÖNEMİ

Hba1c nedir?

Hemoglobin A1c kısaca Hba1c; Kandaki şekerin eritrositlerde bulunan hemoglobinle etkileşimi sonucu ortaya çıkan kanda oksijen taşıyan ana proteindir. Kan şekeri ne kadar artarsa hba1c de o kadar artarHba1c testi nedir?

Diyabette kan şekerinin takibinde ve kontrolünde en önemli tahlillerden birisidir. Son yıllarda önemi ve halk arasında da bilinirliği artmıştır. Geriye dönük olarak son 3 aylık dönemdeki kan şekeri düzenini gösterir.

Ancak yeni yapılan çalışmalar daha önceden şeker hastalığı olmayan bir kişide ölçülen HbA1c nin 6'nın üzerinde çıkmasının o kişide gizli şeker olabileceğini gösterdi.

HbA1c 6'nın üzerinde çıkarsa mutlaka açlık ve tokluk kan şekeri yapılmalı veya doktorunuzun önersine göre şeker yükleme testi (Ogtt) yapılmalıdır. Kan proteini olan hemoglobinin kan şekeri oranıyla orantılı olarak şekerle birleşmesi sonucu oluşur. Doğal olarak eğer kan şekeri yüksek seyrederse HbA1c de yüksek olur.

Sindirim sisteminizden emilen şeker kan dolaşımınızda yayılır. Kan şekeriniz yüksek olduğunda şeker kanda alyuvar hücrelerinde bulunan hemoglobin proteiniyle birleşerek hemoglobin A1c yi oluşturur.


Neden Hba1c testi yapılmaktadır?

Hemoglobin A1c testi önemlidir çünkü:

1- Evde yapılan günlük kan şekeri sonuçlarınızı ve zaman çizelgenizi onaylar.

2- Diyabetik riskinizi önceden tahmin etmeye yardımcı olur. Yüksek hemoglobin Ac1 oranı diyabetiğe bağlı gelişen göz, böbrek, kalp ve damar hastalıkları ve sinir sistemi hastalıklarının görülme riskini artırır.
Hba1c testi nasıl yapılır?

Bu test için hiçbir ön hazırlık gerekmemektedir.

İğne ile kolunuzdan bir miktar kan alınır. Alınan kan tüpte toplanır ve laboratuara gönderilir.

Bu testi yaptırmak yalnızca birkaç dakikanızı alır. Bu testi yaptırırken AIDS, hepatit veya diğer kan yoluyla bulaşan hastalıklara yakalanma riski yoktur.

 

Hba1c normal değerleri nelerdir?

Normal değer % 4-6 arasındadır. %6 ’dan küçük değerler kan şekeri düzeninin iyi seyrettiğini gösterir .Endokrinoloji uzmanları artık 6 ve üstü değerleri de izlemeye almaktadır.6.5 ve üstü değerler ise ,diabet kabul edilip diabet açısından ileri tetkiklerle desteklenmelidir.Bu hastaların Dahiliye veya tercihen Endokrin Uzmanı doktorlar tarafından kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Diyabetli bir hastadaysa:

1- HbA1c değeri % 6 - 7 ise hasta şekerin çok iyi kontrol ediyor.

2- HbA1c değeri % 7 - 8 iste hasta şekerini orta düzeyde kontrol edebiliyor.

3- HbA1c değeri % 8 - 9 ise hasta şekerini kötü kontrol ediyor. Diyabete bağlı hastalıklar çıkabilir.

4- HbA1c değeri % 9 ve üzeri ise hasta şekerini kontrol edemiyor. risk çok yüksek anlamına gelir.

HbA1c düşüklüğü hangi durumlarda görülmektedir?

HbA1c düzeyinin çok düşük olduğu durumlarda olabilmektedir bu kişilerde ortalama kan glikoz düzeyi çok düşük olduğundan hipoglisemi (kan şekerinin düşüklüğü) riski artacaktır. Özellikle 2 yaşından küçük çocuklarda beyin halen gelişimini sürdürdüğünden, düşük kan glikozu ile birlikte yineleyen ciddi hipoglisemi ve konvülsiyonlar(havaleler) beyne zarar verebilir. Okul öncesi çocuklarda ciddi hipoglisemiden kaçınmak öncelikli hedef olmalı ve bu durumlarda HbA1c tahlilinin önemi artmaktadır.

Hba1c testi nekadar sıklıkla yapılmalıdır?

1- Şeker hastalığı şüphesi ile yapılan ilk doktor ziyaretinde,

2- Tedaviye başlanıp şeker seviyeleri dengelendikten sonra ve izleyen dönemde her altı ayda bir HbA1c testi yapılması tavsiye edilmektedir.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret195435