• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
DR. ONUR FISTIKOĞLU

 KAN , İDRAR VE DİĞER TAHLİLLERİN ANLAMLARINI VE NE  İÇİN İSTENEBİLECEĞİNİ , SÜREKLİ GÜNCEL  TUTULAN TAHLİL ANALİZİ BÖLÜMÜNDEN OKUYABİLİRSİNİZ.

Üyelik Girişi
Hava Durumu
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.850328.9659
Euro31.234331.3594

Hba1c

Hba1c testi nedir?Diyabette kan şekerinin takibinde ve kontrolünde en önemli tahlillerden birisidir. Son yıllarda önemi ve halk arasında da bilinirliği artmıştır. Geriye dönük olarak son 3 aylık dönemdeki kan şekeri düzenini gösterir. Ancak yeni yapılan çalışmalar daha önceden şeker hastalığı olmayan bir kişide ölçülen HbA1c nin 6'nın üzerinde çıkmasının o kişide gizli şeker olabileceğini gösterdi.


HbA1c 6'nın üzerinde çıkarsa mutlaka açlık ve tokluk kan şekeri yapılmalı veya doktorunuzun önersine göre şeker yükleme testi (Ogtt) yapılmalıdır. Kan proteini olan hemoglobinin kan şekeri oranıyla orantılı olarak şekerle birleşmesi sonucu oluşur. Doğal olarak eğer kan şekeri yüksek seyrederse HbA1c de yüksek olur.

Normal değerleri nelerdir?

Normal değer % 4-6 arasındadır. %6 ’dan küçük değerler kan şekeri düzeninin iyi seyrettiğini gösterir .Endokrinoloji uzmanları artık 6 ve üstü değerleri de izlemeye almaktadır.6.5 ve üstü değerler ise ,diabet kabul edilip diabet açısından ileri tetkiklerle desteklenmelidir.Bu hastaların Dahiliye veya tercihen Endokrin Uzmanı doktorlar tarafından kontrol altında tutulması gerekmektedir.

Diyabetli bir hastadaysa:

1- HbA1c değeri % 6 - 7 ise hasta şekerin çok iyi kontrol ediyor.

2- HbA1c değeri % 7 - 8 iste hasta şekerini orta düzeyde kontrol edebiliyor.

3- HbA1c değeri % 8 - 9 ise hasta şekerini kötü kontrol ediyor. Diyabete bağlı hastalıklar çıkabilir.

4- HbA1c değeri % 9 ve üzeri ise hasta şekerini kontrol edemiyor. Risk çok yüksek anlamına gelir.Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam23
Toplam Ziyaret191546