• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
DR. ONUR FISTIKOĞLU

 KAN , İDRAR VE DİĞER TAHLİLLERİN ANLAMLARINI VE NE  İÇİN İSTENEBİLECEĞİNİ , SÜREKLİ GÜNCEL  TUTULAN TAHLİL ANALİZİ BÖLÜMÜNDEN OKUYABİLİRSİNİZ.

Üyelik Girişi
Hava Durumu
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.505718.5799
Euro18.126818.1995

KADINLARDA HORMON PROFİLİ

Hormon Profili
Hormon testleri adetin 2. veya 3. gününde yapılır.

Bakılan temel hormonlar FSH, LH, E2, Prolaktin ve TSH dır.

FSH (Follikül stimüle edici hormon):


Hastanın yumurtalıklarının biyolojik yaşını tesbit etmeye yarayan bir testtir. FSH değerine göre yumurtalıkların ilaça vereceği cevap tahmin edilip ona göre ilaç dozu belirlenir.

FSH'ın normal değeri 10'un altındadır. Değer 10'un üzerine çıktığı zaman yumurtalıkların cevap vermesi zorlaşır, daha yuksek dozlarda ilaç kullanılır, daha az sayıda yumurta elde edilir ve gebelik oranları düşer. FSH değerinin 25 i geçtiği durumlarda gebelik oranları sıfıra yaklaşır.

  
FSH değeri yaşın ilerlemesi ile yukselmektedir ancak bazen genç yaşlarda da yumurtalık reservi erken tükendiğinden yukselebilir. Sigara veya geçirilmiş yumurtalık cerahisi FSH'ın genç yaşlarda yükselmesine sebep olabilir. Annesi, kızkardeşleri veya teyzesi erken menapoza giren kadınlarda yine FSH değerleri daha erken yaşta yükselebilir.

Çok erken yaşta (30 yaş altı) menapoz geliştiği zaman hastada kromozomal bir sorun olabilir dolayısıyle 30 yaş altında menapoza giren kadınlara kromozomal tetkik (karyotipleme) önerilebilir. FSH değeri bir kez yuksek tesbit edildikten sonra o hastanın tüp bebek başarısı normal olan gruptan daha azdır.           

LH (luteinize edici hormon):


LH polikistik over sendromunda artmaktadır ve FSH'ın 2.5, 3 katına kadar çıkabilmektedir. Bu gibi durumlarda yumurtalıklar ilaçlara daha duyarlıdır ve hiperstimülasyon sendromu daha kolay gelişebilir, o açıdan hastaya uygulanacak tedavi protokolunu ve ilaç dozlarını belirlerken dikkat edilmelidir. Yine yüksek LH yumurta kalitesini bozabilir ve rahimduvarı üzerine olan olumsuz etkilerinden dolayı gebelik oranlarını düşürebilir.

 

E2 (Östradiol):

E2 de FSH gibi yumurtalıkların biyolojik yaşını belirlemde kullanılır. Normal değeri 50 pg/ml.'nin altıdır ve 80 pg/ml. üzerinde gebelik oranlarında düşüş olur. 

Prolaktin:

Normal değeri 25 pg/ml.'den azdır. Prolaktin değeri yükseldiği zaman yumurtlamayı engelleyerek veya olgunlaşma yetersizliğine yol açarak kısırlığa yol açar. Tüp bebek tedavisi öncesinde prolaktin değerinde yukseklik tesbit edildiği durumlarda tüp bebek tedavisine  başlamadan önce hastanın hiperprolaktinemisinin tedavisi hastanın yararına olur. 

TSH (Tiroid stimüle edici hormon-Guatır hormonu):

Hastada hipotiroidi veya hipertirodi gibi bir problemin varlığının tesbiti ve tedavi öncesinde düzeltilmesi için TSH bakılması gerekir.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam5
Toplam Ziyaret181218