• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
DR. ONUR FISTIKOĞLU

 KAN , İDRAR VE DİĞER TAHLİLLERİN ANLAMLARINI VE NE  İÇİN İSTENEBİLECEĞİNİ , SÜREKLİ GÜNCEL  TUTULAN TAHLİL ANALİZİ BÖLÜMÜNDEN OKUYABİLİRSİNİZ.

Üyelik Girişi
Hava Durumu
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.505718.5799
Euro18.126818.1995

ORUÇ, YAZ VE SAĞLIK

ORUÇ ,YAZ VE SAĞLIK
Ramazan ayının yaza denk gelmesiyle uzayan açlık süresi ve aşırı sıcakların sağlık problemlerine yol açmaması için dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. 

"Ramazan ayı, sindirim sisteminin özellikle midenin dinlendirilmesi için bir fırsat. Ancak öğün sayısının ikiye düşmesi sebebiyle kilo alma riski konusunda dikkat edilmesi gereken bir aydır.

Özellikle yağlı yemeklerin ve hamur işi tatlıların tüketiminin artması başta su olmak üzere, sebze ve meyve tüketimi azalması kilo alma riskini artırmakta ve sindirim sistemi problemlerine neden olabilmektedir.

Halbuki bu dönemde günlük alınması gereken enerji ve besin öğelerinin oranları değişmemektedir. Dolayısıyla rutin beslenme kurallarının dışına çıkılmadan sağlıklı ve dengeli bir beslenme programı oluşturulmalıdır" dedi.

'KAN ŞEKERİNİN DENGEDE KALMASINI SAĞLAYIN'

Gün batımının geç olması nedeniyle açlık süresini 18 saati bulur, bu nedenle mutlaka sahur yapmak çok  önemli bir husustur.

"Sahur yapılması kan şekerinin daha uzun saatler dengede kalmasını sağlamaktadır.

Sahurda peynir, yumurta, süt, domates, salatalık, meyve ve yeşilliklerden oluşan sağlıklı kahvaltılar ya da zeytinyağlı sebze yemekleri, çorbalar ve yoğurttan oluşan hafif menüler tercih edilmelidir.

Ancak açlığı gün içerisinde çok fazla hissedenler mide boşalmasını geciktiren bulgur pilavı ya da kuru baklagilleri de tercih edebilirler.

Protein kaynaklarının özellikle süt, yoğurt, peynir, yumurtanın daha uzun süreli tokluk sağlamaları sebebiyle sahur sofrasında bulunmasına özen gösterilmelidir.

Yağ ve tuz kullanımının ve hamur işlerinin tüketiminin azaltılması, sahurdan hemen sonra uyumamak özellikle kilo problemi ve reflü sorunu yaşayanlar için dikkat edilmesi gereken önemli noktalardır.

Sahurda sadece su içerek ya da yatmadan önce yemek yiyerek oruç tutulması gün batımının geç olması nedeniyle açlık süresinin 18 saatten fazla olmasına, kan şekerinin daha erken saatlerde düşmesine neden olarak günlük işlerde verimin düşmesine, halsizliğe ve baş ağrısına neden olmaktadır."

'DENGELİ BESLENMEYE ÖZEN GÖSTERİLMELİ'
"İftara su ve çorba ile başlanılması, 15-20 dakika sonra az yağlı etli sebze yemeği veya salatayla devam edilmesi uygundur.

Yine enerji veren ancak kan şekerini dengeli bir şekilde yükselten karmaşık karbonhidratlar bulgur, tam buğday ekmeği, kuru baklagiller daha çok tercih edilmelidir.

Terleme ile artan sıvı ve mineral kaybının önlenmesi için her zamankinden daha fazla miktarlarda sıvı alınmalıdır. Günde ortalama 2- 2,5 litre su içmeye, bununla birlikte enerji verirken sıvı ihtiyacını da karşılayacak ayran, taze sıkılmış meyve suları, mineralli su içmeye özen gösterilmelidir.

Kafein ve fazla miktarda şeker içeren içecekler vücutta daha fazla sıvı kaybına yol açtığı için aşırı miktarda tüketilmemelidir. İftarda aşırı şerbetli, yağlı tatlılar yerine sütlü tatlılar veya meyve tatlıları tercih edilmelidir."

Sağlıklı Oruç Tutmanın Yolları

→Oruç tutanların yeteri kadar su tüketmeleri, ramazan süresince uyku düzenlerine dikkat etmeleri gerekir. Ramazan ayında uykusuzluğa bağlı baş ağrısı ve tansiyon düşüklüğü yaşanabilir.

→Ramazan’da metabolizmanın hızı düştüğünden kilo almak kolay hale gelir. Bu nedenle, bol kalorili, ağır yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

→ iftarın iki öğüne bölünmesini tavsiye edilir. İftarda mideye aniden yüklenmek, hazımsızlık sorunlarına yol açar.

→Ramazan’da sindirim sorunları yaşamamak için ilk öğünde bir tabak çorba, bir adet hurma veya incir tercih edilebilir.

→Sahura kalkmadan oruç tutulursa, aç kalma süresi uzayacağından metabolizma hızı düşer, halsizlik ve baş ağrısı görülebilir.

→Hem sahur hem de iftarda yemeklerinizi yavaş yiyin. Lokmalarınızı çok çiğneyin ve bol su için. Mide şişkinliğinden kaçınmak, uyku kalitenizi de arttıracaktır. Yağlı, acılı ve baharatlı yemeklerden kaçının.

→Oruç süresince vücut çok uzun süre susuz kaldığından sıvı kaybını telafi etmek için iftar ile sahur arasında sık sık su içmek gerekir.

→Oruç sırasında çok susuyorsanız, sahurda turşu, kuruyemiş gibi tuzlu ve baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız.

→Oruç süresince kan şekeri düşer. İftar yapıldığında kan şekeri hızla yükselir. Eğer kişiler sahura da kalkmıyor ise kan şekerinin düşüşü günün erken saatlerinde başlar ve düşmeye de devam eder. Bu nedenle azar azar ve sık beslenme ilkesi iftar sonrasında da uygulanmalıdır.

→Ramazan’da hareketsiz kalmamaya özen gösterilmelidir. İftardan 2 saat sonra kendinizi çok yormadan yürüyüş yapabilirsiniz.

→Fazla yediklerinizi yakmak için tok karnına yürüyüş yapmanın, koşmanın, spor salonlarında aşırı efor harcamanın sakıncalı olduğunu da unutmayın.

 

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret181217