• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
DR. ONUR FISTIKOĞLU

 KAN , İDRAR VE DİĞER TAHLİLLERİN ANLAMLARINI VE NE  İÇİN İSTENEBİLECEĞİNİ , SÜREKLİ GÜNCEL  TUTULAN TAHLİL ANALİZİ BÖLÜMÜNDEN OKUYABİLİRSİNİZ.

Üyelik Girişi
Hava Durumu
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar31.137931.2627
Euro33.745033.8802

TETANOZ AŞISI KAÇ SAAT İÇİNDE YAPILMALIDIR ?

Tetanoz Aşısı Kaç Saat İçinde Yapılmalı?

Tetanoz; toksik ve ölümcül bir hastalıktır. Enfeksiyon hastalığıdır. Bu hastalık esnasında kaslarda kasılma ve uzun süreli sertleşme görülür.

Bu hastalığın kuluçka süresi 8-16 gündür. Tetanoz hastalığı bu kuluçka döneminden sonra çene kasılmasıyla ortaya çıkar ve bu kasılma tüm vücuda yayılır.

Tetanoz aşısı yapılmazsa tetanoz hastalığına yakalanan kişi ölür. Tetanoz hastalığına yakalanma sebebi toprakta yaşayan clostridium tetani organizmasının deriden insan vücuduna girip yerleşmesinden dolayıdır.

Tetanoz hastalığı insanlara paslı çiviler, trafik kazaları, iş kazaları ve yaralı kişilere ortamda bulunan nesnelerden geçer. Bu hastalık için çocukluk döneminde yapılan tetanoz aşısı 10 yıl boyunca koruyucu etki yapar.

Tetanoz hastalığına yakalanan kişi 24 saat içerisinde tetanoz aşısı olmalıdır. Bu yüzden hastanelerde sürekli olarak bu aşı bulundurulmalıdır.

Tetanoz aşısı 24 saat içinde gerekli olduğu için tetanoz hastalığına yakalanma riski taşıyan kişilerin özellikle işlerinde metalle çok uğraşan kişilerin metallerle yaralanmaları sonucu hemen hastaneye götürülmeleri ve tetanoz aşısı olmaları gerekmektedir.

Tetanoz aşısı içerisinde zayıflatılmış yani etkisini yitirmiş tetanoz mikrobu kullanılır. Tetanoz aşısı yapıldıktan sonra vücut anti toksin üretir ve tetanozu önler. Hastalık riskinden tam anlamıyla kesin olarak korunmak için belirli aralıklarla üç kez tetanoz aşısı olmak gerekir.

Tetanoz aşısı vakadan sonra ilk 24 saat içinde mutlaka yaptırılmalıdır. Vaka dışında ise tetanoz aşısını on yılda bir yaptırmanız sizi koruyacaktır. Özellikle paslanmış metallerin neden olduğu hafif yaralanma olaylarında bile bir hastaneye başvurun.

Tetanoz aşısı sizi korkutmasın. Unutmayın; tetanoz aşısı olunmazsa sonucu ölümle biter.

Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam2
Toplam Ziyaret195416