• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
DR. ONUR FISTIKOĞLU

 KAN , İDRAR VE DİĞER TAHLİLLERİN ANLAMLARINI VE NE  İÇİN İSTENEBİLECEĞİNİ , SÜREKLİ GÜNCEL  TUTULAN TAHLİL ANALİZİ BÖLÜMÜNDEN OKUYABİLİRSİNİZ.

Üyelik Girişi
Hava Durumu
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.505718.5799
Euro18.126818.1995

DÖVMENİN SAĞLIK RİSKLERİ

Dövmenin zararlarını yok sayamadığımız bir takım kriterler vardır elbette. Bunlardan en önemlisi dövmenin yapıldığı yerin ve malzemelerin steril olup olmadığıdır. Sağlıksız şartlar altında yapılan dövmenin zararı hayatımızı ne şekilde etkiler? Sizler için araştırdık. Öncelikle, tetanoz, herpes virüsü, Hepatit B ve C gibi bulaşıcı ciddi risk taşıyan hastalıklara yol açabilir. HIV ve frengi gibi enfeksiyonların bulaşmasına da sebep olabilir. Bunların dışında dövmenin diğer komplikasyonları vücud da alerjik reaksiyonlara yol açabileceği durumudur. Aynı zamanda keloid oluşumuna ve lenf bezi iltahabına da neden olabilir. Yapılan bir araştırma da metalik madde içeren bazı dövmelerin, MR çekimlerinde şiddetli ağrıya yol açtıkları da kanıtlanmıştır.

Buradan da dövmenin bilinmeyen içerik maddelerinin oldukça önem taşıdığını görmekteyiz.

Dövmenin zararlarına maruz kalmamak için, bu konuda uzman ve güvendiğimiz kişilerden bilgi edinmeliyiz. Dövmenin yapılacağı yerin ve malzemelerin de steril olmasına dikkat etmeliyiz. Dövme yaptırırken dikkat etmemiz gereken en önemli konuda Sağlık Bakanlığı izninin olmasıdır bunun yanısıra dövmeyi yapan kişinin malzeme olarak çelikten yapılmış tek kullanımlık olan iğnelerden kullanması gerekmektedir.

Alerjilere karşı genetik yatkınlığı olan kişilerin ve cilt ile ilgli kronik rahatsızlıkları olan kişilerin dövme yaptırma konusunda çok fazla rahatsızlık yaşabileceklerini açıklamıştır. Bu gibi rahatsızlıkları olan kişilerde dövme sonrasında, egzama, sedef, ürtiker ve deri altı ödemleri görülme ihtimali oldukça yüksektir.

Vücudun tüm alerjik reaksiyon sisteminin etkilenmesi istemeyen kişiler dövme yaptırma kararından vazgeçmelidir.

Hiçbir alerjik reaksiyonu ya kronik rahatsızlığı olmayan kişilerde yukarıda belirtilen riskler tabiki daha azdır. Ama bu bu rahatsızlıklara karşı vücud direncinin yüksek olduğunuda bize göstermez.

Bu sebeple, uzmanlar tarafından her insanda vücudun bağışıklı sisteminin bu tür tepkimeler verebileceğini belirtmektedir. Dövmede kullanılan bazı maddelerin içerisinde, travmatik etkileri olan ve kansere davetiye çıkarabilen pigmentlerin olabileceği kaçınılmaz bir gerçektir.

Dövmenin sildirilmeside yaptırılması kadar risk taşımaktadır. Bazı boya maddeleri parçalanıp hücre dışına çıkarak alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Dövme sildirmek neredeyse bir ameliyat gibidir. Deri altından boyanın kazınma işlemi, cerrahi bir müdahaledir ve bu tip müdahalelerde enfeksiyon riski yüksektir. Deride yaraların açılmasına ve dövmenin izinin kalmasına çok fazla rastlanılmaktadır.

Hamile bayanların dövme yaptırması, uzamanlar tarafından önerilmemektedir. Dövme maddeleri içerisindeki kimyasalların yetişkinler üzerinde çok ölümcül etkileri olmasa da henüz anne karnındaki fetüsü olumsuz yönde etkileyebileceği riski çok yüksektir.

Tüm sebeplar göz önünde bulundurulduğunda, dövme yaptırmaya karar verdiğimizde öncelikle uzman bir doktora danışabiliriz. Yaptıracağımız dövme konusunda da iyi düşünerek karar vermeliyiz ki, ilerleyen zamanlarda dövmemizi sildirmek için birtakım risklerle karşı karşıya kalmayalım.

Dövme deri altına boya enjekte edilerek şekil ve desenler oluşturulması işlemidir. Deri altına enjeksiyon yapıldığı için bazı sağlık riskleri taşımaktadır. En sık görülen sorunlardan birisi, alerjik reaksiyonlardır. Bu alerjik reaksiyon, işlemi yapan kişinin kullandığı eldivenden tutun, kullanılan mürekkebe kadar birçok etkene bağlı olabilir. Lateks alerjiniz var ise işlemi yapan kişinin lateks içermeyen eldiven kullanması konusunda önermenizi öneririz.

Dövmenin, alerjik reaksiyonlardan daha ciddi sağlık riskleri de mevcuttur. Bunlar başında enfeksiyonlardan özellikle HİV, Hepatit B, Hepatit C gelir. Sterilizasyon kurallarına uyulmayan ortamlarda bu risk çok daha yüksektir.

Yukarıda bahsettiğimiz alerjik reaksiyonlardan mürekkep alerjisi de çok önemli sorunlar yaratabilmektedir. Mürekkeplerde bulunan bazı metallere karşı reaksiyonlar görülebilmektedir. Alerjik bir sorun olup olmadığını test edilmesi doğabilecek ciddi sorunlara karşı bir önlem olabilir. Dövmeden önce yapılacak yere cilt altına az miktarda mürekkep enjekte edilerek test edilebilir. Ancak birkaç gün beklemeniz önerilmektedir.

Tüm bu risklere karşı önlem alabilirsiniz. Steril şartlarda döveme yapılan merkezleri tercih ederek ve sterilizasyon konusunda sizinde dikkat etmeniz enfeksiyona karşı önlem alabilirsiniz. Lateks alerjisi var ise lateks içermeyen malzemeler kullanılması konusunda uyarıda bulunmanız ve diğer alerjiler için de test yapılarak alerjik reaksiyonların oluşturacağı sağlık sorunlarını en aza indirebilirsiniz. 


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret181198