• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
DR. ONUR FISTIKOĞLU

 KAN , İDRAR VE DİĞER TAHLİLLERİN ANLAMLARINI VE NE  İÇİN İSTENEBİLECEĞİNİ , SÜREKLİ GÜNCEL  TUTULAN TAHLİL ANALİZİ BÖLÜMÜNDEN OKUYABİLİRSİNİZ.

Üyelik Girişi
Hava Durumu
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.505718.5799
Euro18.126818.1995

KIZLIK ZARI

KIZLIK ZARI

            Kızlık zarı, ya da halk arasında bilinen adıyla bekaret zarı (latince: Hymen), dişilerde vajina açıklığının 2-3 cm içerisinde ve 2-3 mm kalınlığında olan zarımsı bir dokudur. Bilimsel adını, Yunan evlilik tanrısı Hymenaeus'tan alan bu yapı, zar olara bilinse de aslında zar değildir.
Hamileliğin 7 ile 12. haftaları arasında embriyoda dış genital gelişimi söz konusudur. Bu gelişme esnasında ilkel olan genital duvarlar birleşip yapışarak erkeklerde testisleri, dişilerde ise bu duvarlar ayrılarak vajinayı oluşturur. Ayrılma esnasında ortada kalan ince yapıya kızlık zarı denilmektedir.
Regl başlamadan önceki çocukluk dönemlerinde vajina yolunu ve rahmi enfeksiyonlardan koruduğu düşünülse de, anatomik olarak hiç bir işlevi bulunmamaktadır. Bu yapı, genellikle ilk gece sonrasında yırtıldığı için, halk arasında bekaret ile ilişkilendirilmiştir. İlişki öncesinde kızlık zarının olup olmadığı kontrol edilerek, dişinin daha önce ilişki yaşayıp yaşamadığını tespit edebilmek tamamen yanlış bir inanıştır. Çünkü bu yapının çok farklı çeşitleri olmakla birlikte, ilişkiye girilse de asla yırtılmayanları mevcuttur. Ayrıca, çok nadir görülebilen bir durum olsa da (Yaklaşık 1000 kişide 1) bazı dişilerde doğuştan bulunmayabilir.
İlişki esnasında kızlık zarının yırtılmasının acı verici olmasının en büyük nedenlerinden biri, dişinin psikolojik olarak gergin olması durumunda kızlık zarının bağlı olduğu kas yapılarının (vajen) kasılması, girişi daraltması ve ya girişi tamamen kapatması (Vajinismus) durumudur. Oysa ki vajen ve hymen esnek bir yapıya sahiptir. Dişi, kendini rahatlatabilirse, ilişki onun için ağrılı ve sancılı olmaktan çıkacaktır.
Kızlık Zarı Hangi Durumlarda Yırtılabilir?
 
Kızlık zarının en yaygın yırtılma nedeni, cinsel ilişkidir. Bu durum haricinde çocukluk döneminde yapılan bilinçsiz hareketler ve ya dişinin jimnastik gibi bir sporla ilgilenmesi esnasında yırtılma görülebilir. Özellikle jimnastik sporunda, bacaklarını sıfır açabilen dişilerde bu risk üst düzeydedir. Ayrıca, at ve ya bisiklete binme gibi durumlarda da yırtılmalar görülebilmektedir.


Kızlık Zarı Türleri Nelerdir?


Anüler Hymen: Halka şeklinde olan zarın, yine tam ortasında halka şeklinde bir açıklık bulunmaktadır. Görülme sıklığı en yüksek olan (%70-80) bu zar, cinsel ilişkide yırtılmayabilir. Halk arasında 'esnek zar' olarak da bilinir.
Septalı Hymen: Kızlık zarının ortasında, boşluk kısmını ikiye bölen bir doku mevcuttur. Görülme sıklığı %1 ile 1,5 arasıdır.
Kribriform Hymen: Kızlık zarında birden çok delik bulunur. Bu yapısıyla kalbura benzediği için, kalburumsu zar da denilir. Nadiren görülür.
Kresentrik Hymen: Zar yarım ay şeklinde olup, üst kısmında çok ince olmakta ve ya hiç zar olmayabilmektedir. Bu tür zarlar ilişki esnasında yırtılmaz. Görülme sıklığı %3 ile 15 arasında değişmektedir.
İmperfore Hymen: Bu tarz yapılarda delik bulunmaz ve vajinal giriş tamamen kapalıdır. Yaklaşık 2000'de 1 görülen bu durum, adet kanamasının dışarıya atılamaması ve zarın arka tarafında birikmesi ile büyük sıkıntılara yol açabilir. Mutlaka cerrahi işlemle açılması gerekir.
Mikroperfore Hymen: Zarın üzerinde bulunan delik çok küçüktür. adet kanamaları oldukça ağrılı olmaktadır. Dişiyi rahatsız eden durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.
Multipar Hymen: Normal yollarla doğum yapmış olan dişilerde bulunan hymen artıklarına denilir.Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret181217