• Anasayfa
 • Favorilere Ekle
 • Site Haritası
DR. ONUR FISTIKOĞLU

 KAN , İDRAR VE DİĞER TAHLİLLERİN ANLAMLARINI VE NE  İÇİN İSTENEBİLECEĞİNİ , SÜREKLİ GÜNCEL  TUTULAN TAHLİL ANALİZİ BÖLÜMÜNDEN OKUYABİLİRSİNİZ.

Üyelik Girişi
Hava Durumu
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar28.850328.9659
Euro31.234331.3594

ORTA KULAK İLTİHABI (OTİTİS MEDİA)

ORTA KULAK İLTİHABI  (OTİTİS MEDİA)

             Otit kulak zarının arka kısmının iltihaplanmasıdır. Çoğu zaman üst solunum yolları enfeksiyonları ile beraber görülür. Bebeklerde oldukça sık görülen bir hastalıktır. 

Östaki  boruları ( kulak ile boğaz arasındaki boru)  kısa ve dar olduğundan bebeklerin kulak enfeksiyonlarına yakalanma olasılıkları çoktur. 

Bebeklerin bazıları sadece bir veya iki defa bu hastalığı geçirip bir daha yakalanmazken, bazıları hiç kulakiltihabı olmazlar Bazıları ise okul öncesi yıllarına kadar sık aralıklarla kulak iltihabı olurlar.

Belirtiler:


Bebekler neresinin ağrıdığını söyleyemediği için bunu anlamak daha güçtür. Daha büyük çocuklar kulaklarının
ağrıdığını söyleyebilirler.Akut orta kulak iltihabında genellikle şu belirtiler görülür:

 • Özellikle geceleri artan kulak ağrısı (Bebekler bazen kulaklarını elleriyle ovar, çeker veya tutarlar; fakat genellikle ağlamak dışında ağrılarını belirten başka bir hareket yapmazlar, hatta bazen bunu bile yapmazlar. Bebek eğer süt emerken veya biberonla beslenirken kulak ağrısı nedeniyle ağlıyorsa bunun nedeni kulak ağrısının çene kemiğine vurmasıdır). 
 • Hafif ateş 
 • Rahatsızlık ve huzursuzluk hali
 • Genellikle işitme kaybı geçicidir ancak tedavi edilmeden aylarca kendi halinde bırakılırsa kalıcı olabilir. 
 • Nadiren Mide bulantısı
 • Bazen İştah kaybı
 • Nadiren kulak zarının muayenesinde önce pembe bir renk göze çarpar ve sonraları kırmızılık ve şişkinlik görülür ( gerçi bebeğin kulağı ağlama nedeniyle de kızarabilir)
 • Tedavi edilmezse basınç kulak zarını patlatarak kulak kanalına iltihap dolmasına ve daha çok acı vermesine neden olur. Kulak zarı zaman içinde kendiliğinden iyileşebilir, fakat tedavi, daha ilerde olabilecek hasarı önler. 
 • Bazen kulak içinde su bulunması dışında hemen hemen hiçbir belirtiye rastlanmaz.
 • Bazen emme veya yutma sırasında hava kabarcığı patlamasına benzer ses duyulması.

Benzer belirtiler yabancı cismin kulağa kaçması durumunda ve solunum yolu enfeksiyonları sırasında ağrışeklinde ortaya çıkabilir.                


Nedenleri :


Bazı alerjinler orta kulak iltihabı yapabileceği gibi , asıl neden bakteri veya virüslerdir. Bebekler ve küçük çocuklar dar ve kısa östaki borularına sahip oldukları , kulak iltihaplarına neden olabilecek üst solunum yoluenfeksiyonlarına sıklıkla yakalandıklarından, gelişmemiş bağışıklık sistemleri olduğundan veya genellikle sırt üstüyatarken beslendikleri için orta kulak iltihabı olabilirler. 

Çocuklarda ve bebeklerde büyüklere nazaran, östaki borusu kısa olduğu için mikroplar kolaylıkla bu yoldanorta kulağa geçebilirler. Bu boruların kısa olması en ufak bir soğuk algınlığında şişmeden dolayı kolaycatıkanmasına da neden olur. Tıkanık borudan geçemeyen sıvı orta kulakta birikir ve biriken sıvıda bakterilerkolayca üreyebilirler. (genellikle streptokok ve hemoplilus influenza adlı bakteriler)


Bulaşma : 


 • Doğrudan bulaşmaz. Genellikle soğuk algınlığı ve gribi takip eder. 
 • Kulak enfeksiyonu aileden kalıtım ile geçen bir hastalık olabilir.Tedavi:Kesinlikle kendi kendinize tedavi etmeye çalışılamamalı.

Bakteri enfeksiyonu için doktorun uygun gördüğü antibiyotikler kullanılır. Eğer reçete ile verilmişse kulakdamlası kullanılır. 

Ağrıyı ve ateşi kesmek için doktora gidene kadar ılık su torbası ile ılık kompres yapılabilir.
 
Bunun dışında kronik enfeksiyonlarda doktorunuzun kulağa genel anestezi altında müdahale etmesigerekebilir. (tüp ile içindeki sıvıyı boşaltma gibi)

Kulağın rahatsızlığının kronikleşmemesinden emin olana kadar sık sık muayene edilmesinde fayda vardır. 


Dikkat: Bazen kulak zarı kendiliğinden delinir ve akar yine doktora göstermek gerekir , çünkü hastalık bitmiş
demek değildir.

Korunma:


Etkili bir korunma metodu bilinmemektedir. Ancak aşağıdakiler hastalığa yakalanmış bebekte riskleri en aza indirmede yardımcı olacaktır.

 1. Dengeli beslenmenin, yeterli dinlenme ve düzenli tıbbi bakımın sağlanması
 2. En az 3 ay anne sütü ile beslenme
 3. Bebeğinizin soğuk algınlığı olduğu zaman mümkün olduğu kadar başını yüksekte tutacak bir beslenme ve uyuma biçimi
 4. Bebeğiniz soğuk algınlığı veya alerji olduğunda uçağa bindirmeden önce burun damlası kullanmalı ve bir çok kulak sorununun oluştuğu uçağın havalandığı ve yere indiği zamanlarda bebeğinizi emzirmeli yada biberonla beslemelisiniz.
 5. Bebekler sigara dumanından arındırılmış ortamda bulundurulmalıdır.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret191544