• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
DR. ONUR FISTIKOĞLU

 KAN , İDRAR VE DİĞER TAHLİLLERİN ANLAMLARINI VE NE  İÇİN İSTENEBİLECEĞİNİ , SÜREKLİ GÜNCEL  TUTULAN TAHLİL ANALİZİ BÖLÜMÜNDEN OKUYABİLİRSİNİZ.

Üyelik Girişi
Hava Durumu
Site Haritası
Döviz Bilgileri
AlışSatış
Dolar18.505718.5799
Euro18.126818.1995

GRİP AŞISI


GRİP AŞISI

Konunun uzmanı olsun olmasın, pek çok kişinin konuyla ilgili fikir beyan etmesi, sağlık okur-yazarlığı çok düşük olan ülkemizde, halkın hemen harekete geçmesine, hekim ya da eczacıya başvurmadan kendi kendine bir tedavi uygulamasına neden olabilmektedir.

Bu da diğer hastalıklarını tetikleyebilecek durumlara girmesine neden olabilmektedir.

Grip aşıları için verilen tavsiyeler de zaman zaman vatandaşlarımızı yanıltabilmektedir.

 

 

Her kişinin mutlaka aşı yaptırması gibi bir tavsiye kesin surette doğru değildir.

Hastalık vuku bulduğu andan itibaren yaptırılan grip aşılarının hiçbir etkisinin olmadığı gibi, risk grubu dışındakilerin gereksiz yere aşı olması da dikkat edilmesi gereken bir husustur.

Çünkü gribe neden olan virüs her yıl transformasyona uğramakta; aşı ise hastalığa neden olan unsurlar karşısında yetersiz kalmaktadır. Dolayısıyla aşıların içerik bakımından her yıl mutlaka yenilenmesi gerekmektedir.RİSK GRUBU MUTLAKA AŞI YAPTIRMALI

 Öte yandan, risk grubu içindeki 65 yaş üzeri kişilerin, kronik kalp ve akciğer hastalığı bulunanların, 18 yaş altında olup sürekli aspirin kullanmak zorunda olanların ve hamilelerin, bakımevinde veya toplu yaşam alanlarında yaşayanların,  ilaç kullanan şeker hastalarının, böbrek yetmezliği olan kişilerin, bağışıklık sistemlerini zayıflatacak bir hastalığı olanlar ya da ameliyat olanların (Kanser, HIV enfeksiyonu veya uzun bir süre steroid tabletler kullananlar gibi),sağlık çalışanlarının grip aşısı olmaları tavsiye edilmektedir.

 Bu risk grubu dışındaki kişilerin aşı olmaları elzem değildir.

Özellikle  grip olduktan sonra yapılan aşıların etkililiği bulunmadığı gibi gereksiz yere aşının içindeki virüs vücuda enjekte edilmektedir. Aşıların yan etkisi yoktur ancak, enjeksiyonun yapıldığı yerde ve çevresinde acımaya neden olabilir veya birkaç gün boyunca rahatsızlık ortaya çıkarabilir.


Ülkemizde ölümcül diye tabir edilen bir grip salgını yaşanmamaktadır.

Kış aylarının gelmesiyle birlikte grip vakalarının artması muhtemeldir. Yeterli ve dengeli beslenmeyen, mevsim koşullarına göre yiyip içmeyen, giyinmeyen kişilerin gribi çok ağır atlatması doğaldır.

Grip, özellikle kış aylarında daha ciddi şikayetlere neden olup hastayı uzun süre yatağa yatırıp işe gitmesine engel olabilir. Gribin etkili bir tedavisi yoktur. Hastanın şikayetlerine göre tedavi vermek gerekir, çoğu kere doktora danışılmadan alınan antibiyotikler, yararsızlığın yanında zarar da verebilir. Ancak belirtileri azaltıcı, ağrı kesici, ateş düşürücü gibi ilaçlar kullanılabilir.

Grip aşısının özellikleri nedir?

Grip aşısı inaktiveölü birası olup her yıl tek doz olarak uygu­lanır. Dünya Sağlık Örgütünün önerileri de dikkate alınarak bir sene önce karşılaşılan virüs tipine karşı aşı hazırlanır. Virüs her sene kendini yenilediği için aşı içeriği her yıl değişmektedir ve bu yüzden her yıl tekrar aşılanmak gerekir. Her yıl Eylül-Ekim-Kasım aylarında tek doz şeklinde yapılmalıdır. Grip aşısından sonra kesin koruyuculuğun başlaması için en az 10-14 günlük bir süre gerekmektedir. Aşı ile koruyuculuk sağlıklı kişilerde yüzde 80’lere varmaktadır; yaş ilerledikçe koruyuculuk yüzde 50-60’lara inmekle birlikte hastalığın hafif geçirilmesi sağlan­maktadır. Yaşlılarda hastaneye yatışları yüzde 50-60, ölümleri yüzde 80 oranında azaltmaktadır Grip aşısı 8 yaşının altındaki çocuklara ilk kez yapılacağı zaman bir ay ara ile iki doz önerilir sonraki yıllarda tek doz yapılır. 3 yaş altına yarım doz önerilir. Yetişkinlerde tek doz yeterlidir. Koruyuculuğu bir yıl kadar de­vam eder.

1-Mutlaka aşılanması gereken grup
• 65 yaşın üstündekiler
• Şeker hastalan
• Astım hastaları
• Kronik akciğer hastaları
• Kronik kalp ve damar sistemi hastaları
• Kronik hastalık dışında bağışıklık sistemleri zayıflamış olan kişiler: Kanserli-lösemili kişiler, bağışıklık sistemi hastalığı olan­lar, organ ve kemik iliği nakli yapılan kişiler, immunsupresif ilaç kullananlar)
• Huzurevi, bakımevi vb ortamlarda yaşayanlar

2-Aşılanması önerilen grup
• Mutlaka yapılması önerilen kişilerle sürekli temas halinde olanlar,
• 50-64 yaş arası kişiler,
• Kronik tıbbi rahatsızlıkları bulunan huzurevi ve diğer kronik bakım kuruluşlarının tüm yaşlardaki sakinleri,
• Astım dahil pulmoner ve kardiyovasküler sisteme ait kronik hastalıkları bulunan erişkinler ve çocuklar,
• Bir önceki yılda {şeker hastalığı dahil) kronik metabolik hastalıklar, böbrek disfonksiyonu, hemoglobinopatiler, ya da bağışıklık sisteminin baskılanması nedeniyle düzenli tıbbi ta­kip ya da hastaneye yatırılmaları gerekmiş olan erişkinler ve çocuklar,
• Sağlık personeli,
• Yukarıda belirtilen risk grupları ile aynı ortamda yaşayan­lar,
• Huzurevi, bakımevi ve benzeri yerlerde çalışan personel.

3) Özel gruplar:
• Hamile bayanlar (4 aylıktan itibaren),
• HIV ile enfekte kişiler,
• Sık seyahat edenler,
• Gribin tıbbi ve ekonomik olumsuz etkilerinden korunmak isteyen kişiler {iş adamları, üretimde çalışanlar, sporcular vb).

Grip aşısının yan etkileri nelerdir?
Aşı, embriyonlu yumurta kesesinden elde edilmektedir; bu nedenle yumurta allerjisi olanlar kullanmamalıdır. Ateşli hasta­lığı olanlara, bu iyileştikten sonra aşı önerilir. Gebe kadınlarda 3.aydan sonra ve yenidoğan dönemi bebeklerine aşı yapılabilir. AİDS’lilere de aşı yapılabilir. Grip aşısı sonrası aşı yerinde ağrı, kızarıklık, şişlik oluşabilir. Tüm vücudu etkileyen yan etkiler ise son derece nadirdir {yüzde 1’in altında) ve ateş, halsizlik, kas ağrısı gibi yan etkiler aşıdan 6-12 saat sonra başlamakta ve 1-2 gün içinde kendiliğinden geçmektedir. Her biyolojik üründe olduğu gibi grip aşısı uygulanmasından sonra da alerjik reak­siyon görülebilir. Bu tür yan etkilerde ek ilaç kullanmaya gerek yoktur fakat şikayetler devam ederse mutlaka hekime başvur­malıdır.

Aşı yapılırken nelere dikkat edilmeli?
Aşı mutlaka tam teşekküllü sağlık merkezlerinde doktor kont­rolünde yapılmalıdır. Aşı saklanma koşullarında tutulmalı öneri­len ısı da +2, +8 derecedir. Grip aşısı sonrası grip hastalığının görülmesi olsa olsa bir tesadüf olabilir, ancak salgın sırasında aşı yapıldığında bu tesadüf hiç de nadir değildir. Grip aşısı tek­nik olarak inaktive yani ölü bir virüs aşısı olduğundan vücuda virüs verilmez ve aşıya bağlı grip hastalığı oluşamaz.
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam4
Toplam Ziyaret181198